در پست های قبل به آموزش روش ترکیب QFD و AHP پرداخته بودیم. در بسیاری از مواقع ممکن است بین عوامل کنفرانس رسمی روابط داخلی وجود داشته باشد به عنوان مثال اگر بخواهیم در QFD مورد بررسی قرار دهیم ممکن است بین نیازمندی های مشتری (Wahtsها) روابط داخلی و یا بین مشخصه های فنی (Howsها) نیز روابط داخلی وجود داشته باشد که دیگر برای تحلیل این مدل از مسائل به صورت سنتی و یا استفاده از روش سلسله مراتبی AHP نمی توان به نتایج قابل قبول دست یافت. در چنین مواقعی از روش ANP (فرایند تحلیل شبکه ای) می توان کمک گرفت. روش ANP با سازوکار و الگوریتمی که دارد به راحتی با در نظر وابستگی های داخلی عوامل، به محاسبه اهمیت و وزن آن ها می پردازد.

  در الگوریتم زیر به خوبی نشان داده شده است که تفاوت AHP و ANP در ترکیب با گسترش عملکرد کیفیت (QFD) در کجاها اعمال می شود.

  روش ترکیبی QFD و ANP (فرایند تحلیل شبکه ای)

  اگر باز بخواهیم از فواید QFD بگوییم به جایی خواهیم رسید که دریابیم نتایج دقیق تر از ماتریس خانه کیفیت QFD باعث ایجاد رضایت بیشتر در مشتری و وفاداری وی می شود. این نتایج دقیق تر از تکنیک های دقیق حاصل می شود که تکنیک ANP با دقت و روابطی که دارد باعث کسب نتایج بهتر و دقیق تر می شود. البته در مواردی که عدم قطعیت وجود داشته باشد می توان از تکنیک هایی نظیر ANP فازی و یا ANP خاکستری استفاده نمود.

  گام های روش ترکیبی QFD-ANP

  1. شناسایی نیازهای مشتری و نیازهای فنی مؤثر بر آنها و تعیین روابط درونی خانه کیفیت.
  2. تعیین درجات اهمیت نسبی نیازهای مشتری با استفاده از داده های کلامی، با فرض اینکه وابستگی میان آنها وجود ندارد.
  3. تعیین درجات اهمیت نیازهای فنی با توجه به هر نیاز مشتری و با استفاده از داده های کلامی با فرض اینکه هیچگونه وابستگی میان آنها وجود ندارد.
  4. تعیین ماتریس وابستگی داخلی نیازهای مشتری با استفاده از داده های کلامی و نمایش شماتیک وابستگی داخلی میان نیازها.
  5. تعیین ماتریس وابستگی داخلی نیازهای فنی با استفاده از داده های کلامی و نمایش شماتیک وابستگی داخلی میان نیازها.
  6. تعیین اولویت نیازهای مشتری
  7. تعیین اولویت نیازهای فنی
  8. تعیین اولویت کلی نیازهای فنی

  چنانچه نیازمند مشاوره و یا انجام پروژه خود با این روشها هستید با ما تماس بگیرید

  روش ترکیبی QFD و ANP (فرایند تحلیل شبکه ای)


  مطالب مشابه و مرتبط:

  • روش ترکیبی QFD و AHP
  • آموزش QFD فازی و خانه کیفیت
  • جزوه مدیریت کیفیت و بهره وری
© تمامی حقوق مطالب برای وبسایت پایگاه رسمی کنفرانس محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع و شرعا حرام می باشد.
قدرت گرفته از : بک لینکس