در اکثر روشهای تصمیم گیری چند معیاره مثل تاپسیس، ویکور، الکتره و… برای رتبه بندی گزینه های کنفرانس رسمی ما ماهیت معیارها را به دو دسته معیارهای مثبت و منفی تقسیم بندی می کنیم معیارهای مثبت معیارهایی هستند که افزایش هر چه بیشتر آن ها باعث بهبود در سیستم می شود و معیارهای منفی معیارهایی هستند که کاهش آن ها باعث بهبود در سیستم می شود. حال آن که در این بین خللی وجود دارد و ممکن است در مساله ای معیارهایی وجود داشته باشند که نه جنبه مثبت داشته باشند و نه جنبه منفی؛ یعنی باید مقدار آن ها حول یک عدد یا متغیر کلامی باشد. به عنوان مثال مساله ای را فرض کنید که شما مدیرعامل یک شرکت هستید میخواهید فردی را استخدام کنیم معیارهایی مانند سابقه کاری، میزان حقوق  و سن را در نظر قرار میدهید بنابراین معیار سابقه کار از نوع مثبت است یعنی هرچقدر بیشتر باشد بهتر است، معیار میزان حقوق منفی است یعنی هر چقدر حقوق کمتر بدهید برای شما بهتر است اما معیار سن دیگر معنی ندارد که هر جقدر بیشتر باشد یا کمتر باشد بهتر است مثلا سن را تعیین میکنید هر چقدر به ۳۰ سال نزدیک باشد بهتر است. اینجاست که مفهوم تحلیل رابطه خاکستری (Grey Relational Analysis) مطرح می شود برای حل این مساله دیگر روشهای گفته شده نظیر تاپسیس، ویکور و… کارایی ندارد و باید از روش تحلیل رابطه خاکستری استفاده شود.

  این روش بر خلاف نامش از اعداد خاکستری استفاده نمی کند و از اعداد قطعی استفاده می کند الگوریتم آن شباهت زیادی به روش تاپسیس دارد در این روش معیارها به سه دسته معیارهای مثبت، منفی و مطلوب تقسیم می شوند. در این ویدیوی آموزشی این روش به صورت کامل در نرم افزار اکسل (EXCEL) پیاده سازی شده است و گام به گام تشریح شده است.

  جهت ورود به صفحه آموزش روش تحلیل رابطه خاکستری اینجا را کلیک کنید


  چنانچه نیازمند مشاوره و یا انجام پروژه خود با این روشها هستید با ما تماس بگیرید| ۰۹۳۳۸۸۵۹۱۸۱

  آموزش تحلیل رابطه خاکستری (GRA)


  مطالب مشابه و مرتبط

  • آموزش تاپسیس خاکستری (grey TOPSIS)
  • روش آنتروپی خاکستری (Grey Entropy)
  • آموزش روش ISM (مدلسازی ساختاری تفسیری)
  • آموزش روش تاپسیس (TOPSIS)
  • آموزش روش ویکور (Vikor)
© تمامی حقوق مطالب برای وبسایت پایگاه رسمی کنفرانس محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع و شرعا حرام می باشد.
قدرت گرفته از : بک لینکس